2013.07.10.
18:55

Írta: mcandyh

Post 2014

1. Az már többé-kevésbé most látható, hogy a szűk egy év múlva esedékes országgyűlési választások ismét az elmúlt huszonhárom évben kialakult és megszilárdult úgynevezett „jobb-” és „baloldal” újabb „ádáz” küzdelmének lesz terepe. A mögöttünk hagyott három év nem bizonyult elegendőnek arra, hogy a hagyományos kétpólusú megosztottság alapvetően rendeződjön át. Bejutott ugyan két új párt a magyar parlamentbe, de sem a Jobbik sem a Lehet más a politika (LMP) nem váltotta be (mindezidáig) a hozzá fűzött reményeket, ami a „harmadik pólussá” válást illeti. Tegyük gyorsan hozzá az előbbi esetben ez mindenképpen pozitívnak nevezhető. Hosszabb távon nézve s eltekintve a célok erkölcsi, morális és racionális tartalmától egy szélső jobboldali párt nézetei, „megoldási javaslatai” normál körülmények között azok számára, akik képesek két lépésnél tovább gondolkozni soha nem lesznek/lehetnek elfogadhatóak és kielégítőek, így ezzel nem is kívánunk részletesebben foglalkozni, komolyabb dolgokról van itt szó. Ugyanis talán sokakban felmerült már a kérdés a fentiek alapján; MI LESZ ITT 2014 UTÁN?

 

2. Egy biztos Magyarország többszörösen összetett válsághelyzete (demográfiai, gazdasági, szociális, társadalmi etc.) alapvetően nem változik, legfeljebb stagnál. Jelenleg „kompországunk” az EU pénzügyi emlőjén csüngve, jövőkép nélkül ringatózik a két oldal egymástól nem túl távol lévő kikötői között. Mindeközben egyre kevesebb „utas” tudja fejét a víz fölött tartani, legtöbbjük dermedt bénultságában figyeli az eseményeket, néhol egy-egy segélykiáltás hallatszik.

 

3. A lefestett képből logikailag két út közül választhatunk. Az egyik az, hogy folytatódik minden, ahogy eddig volt, s a komp egyre lejjebb süllyedve lassacskán elmerül. Mivel ez az opció nem tűnik számunkra vonzónak nézzünk a másikat. Többen beszéltek már „korszakváltásról” 2014-ben, de ennek esélye most már a ködbe veszni látszik, azonban talán sohasem látott mértékben nő majd meg újra a 2014-es választások után. Ennek oka több dologban keresendő. Amint fentebb írtuk a jövőre esedékes választások még minden bizonnyal a „régi” mederben folynak majd. „Győzni” fog vagy a „jobb-” vagy a „baloldal”, amely így újabb négy évre kap mandátumot az ország kormányzására. Ettől pedig az eddigi évek, évtizedek tapasztalatai alapján semmi jót remélni nem lehet. Ráadásul minden bizonnyal a győztes erő legitimációja sem lesz akkora, mint a legutóbbi választásokon (értsd: a szavazatokat tekintve viszonylag kis különbségű győzelemnek van esélye mindkét oldal számára). Ugyanakkor az is valószínűnek tűnik, hogy a választásokon való részvétel sem lesz magas, ami szintén növeli, az ún. legitimációs deficitet. Mindazonáltal jól látszik, hogy Magyarországnak már nincs újabb négy elvesztegethető éve. Ezért bármi is történjen a 2014-es választásokon, ha valódi változást szeretnénk, akkor itt az ideje egy új, a korábbiaktól ténylegesen független, modern nyitott erő felépítésének, amelyet képessé tehető akár már egy esetleges előre hozott választásokon való győzelemre.

 

4. Az új politikai erőnek ennek megfelelően szigorú követelményeket kell teljesítenie, ha valóban sikeres akar lenni:

 

a) Először is ennek az új, harmadik erőnek valami mellett és nem valami ellen kell szerveződnie.

 

b) Az eddig legfeljebb kettő (társadalom és gazdaság) de inkább egy (gazdaság) dimenziós látásmód helyett az úgy nevezett „háromdimenziós” gondolkodásmódot (környzet-társadalom-gazdaság) kell magáévá tennie és alkalmaznia. Továbbá meg kell honosítani a hosszabb távra történő, de egyben reális tervezést is.

 

c) El kell tudnia magyaráznia, hogy a problémákat egy csapásra megoldani nem tudja, de ezzel együtt valódi kérdésekre valódi válaszokat keres és képes találni, folyamatos szakmai civil és társadalmi konzultáció mellett. Ilyen egymással összefüggő égető ügyek többek között a jogállamiság az elvándorlás, a demográfiai katasztrófa, az egészségügy, az oktatás, a nyugdíjrendszer, az adórendszer, a környezeti problémák, az energiapolitika vagy a szegénység kérdései. Ezekben jövőképet kell tudni felvázolni.

 

d) Új, hiteles, tehetséges arcokat kell felvonultatni, akik az élet valamely területén már bizonyítottak. Ugyanakkor illúzió, hogy teljesen el lehet szakadni a korábbi közéleti szereplőktől, közülük érdemes a korábban erkölcsi és szakmai erényeket felmutató embereket befogadnia, természetesen a korábbi időszakban vezető szerepet betöltő pártpolitikusok kivételével.

 

e) Az új párt által nem tartható elhanyagolhatónak a forma, az „elbeszélés” és a folyamatosan hatékony kommunikáció, üzenetátadás sem, sőt bizonyos értelembe ez kell, hogy legyen az egyik legfontosabb dolog.

 

5. Még ennél is fontosabb azonban, hogy mindezek után támogatókat kell szereznie. Mindig ez bizonyul a legnehezebb feladatnak. Meg kell tudni értetni a harmadik pontban felvázolt dilemma komolyságát, az ország előtt tornyosuló problémák súlyosságát. Ugyan az emberek nagy része persze tudja és látja ezeket a dilemmákat, de egyelőre várja azt a bizonyos szerveződést, aki kezdeni tud valamit a helyzettel. Amíg nincs komolyan vehető harmadik erő addig nincs támogatottság, de amíg nincs támogatottság, addig nem lehet komolyan vehető harmadik erőről beszélni. Így első látásra ördögi körnek tűnhet a folyamat, de mégsem az. Mégpedig a „tömeghatás” miatt nem. Ha egyszer a kemény munka, a szilárd alapok és a hiteles megnyerő személyek által elért támogatottság átlép majd egy küszöböt és az új alakulat belép a közbeszéd mindennapi terébe és nem utolsó sorban meglesznek a hatásos, alátámasztott ész érveken nyugvó üzenetei akkor akár ugrásszerű növekedésnek indulhat a támogatottság is, hiszen tudjuk, igény lenne rá. Nem szabad elhallgatni azt sem, hogy sokat segíthetnek majd a korábbi időszakok borzasztó kormányzati teljesítményei is, amelyek 2014 után menthetetlenül és véglegesen megmutatkoznak majd. Persze részben ez maga az indok, ami a harmadik erő megszületését szükségessé teszi. Végül hangsúlyozni kell, hogy a túlzott remények keltése legalább akkora bűn, ha nem nagyobb, mint a vízió hiánya így ezt is kerülniük kell.

 

6. Akárhogyan is alakul majd, a harmadik erő meg- vagy meg nem születése ez a blog végigköveti a 2014-ig és az után bekövetkező folyamatokat, mert nagyon fontosnak tartja mi lesz itt 2014 után.

Szólj hozzá!

Címkék: politika választások 2014 korszakváltás válsághelyzet harmadik erő új emberek

A bejegyzés trackback címe:

https://post2014.blog.hu/api/trackback/id/tr125399444

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása